Jdi na obsah Jdi na menu

Le Puy en Velay

     Městečko Le Puy en Velay leží v kraji Auvergne, v okrese Haute-Loire. Ve středověku bylo hlavním francouzským biskupstvím a jeho historie je opředena legendami.
Le Puy-en-Velay je postaveno v sopečné oblasti, a tak kaple Saint Michel d’Aiguilhe i socha Panny Marie stojí na kráteru.
Nejvýznačnějším rysem je středověká architektura, jejíž ukázkou je např. katedrála (prohlášena za Světové kulturní dědictví UNESCO).
     Katedrála byla postavena v 11.-12. století v románském slohu a byzantský vliv je patrný na osmihranných kupolích a výzdobě. Přilehlý klášter je převážně v románském slohu, ale má karolínské hlavice.
     Ke kapli St. Michel d´Aiguilhe se dostaneme po 277 schodech. Výstup k ní je téměř kolmý a končí ve výšce 82 metrů. Na předrománský a raně románský sloh navazují klenby s pozdně románskou výzdobou. Stavba kaple se přičítá biskupovi Gotescalcovi po jeho návratu z poutě do Santiago de Compostela ve Španělsku.
Byla zakončena v roce 962 a v témže roce, 18. července, byla vysvěcena.
     Památník Bohorodičce navrhl sochař Jean-Marie Bonnassieux. Socha byla odlita z bronzu 213 ruských děl, ukořistěných v Sevastopolu během Krymské války (1854-55).
Od roku 1860 tento monument vévodí městu i okolí.
     Pouť z Le Puy, známá též jako Vía Podense, Podiense nebo Podiensis, je nejdůležitější a nejstarší z poutí z Francie do Santiaga de Compostela ve Španělsku.
Započala v r. 950 či 951, kdy místní biskup Godescalc v doprovodu početné svity podnikl cestu k hrobu apoštola zasvěceného Panně Marii z Le Puy.
Pouť do Santiago de Compostela (povídání) byla také vyhlášena za Světové kulturní dědictví UNESCO a Radou Evropy za kulturní památku.